Legends of Aria Wiki
Advertisement

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu makale oyunun başında Türk oyunculara Türkçe destek verebilmek kolaylık sağlayabilmek için elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde hazırlanmıştır. Benim sizlere tavsiyem karakterinizi oluştururken kesinlikle hazır bulunan seçeneklerden değil kendi skill ve stat ayarlaması yaptığınız seçenekten karakterinizi oluşturmanızdır. Elimden geldiğince başka rehber niteliğinde makaleler de yazmaya çalışacağım dediğim gibi bu sadece işin başlangıç kısmı, herkese keyifli oyunlar ve kolay gelsin :)

Skiller (Yetenekler) ; Maksimum 6 skill 100 yapılabiliyor bir karakter için yani toplam skill puanı 600 ve bunu geçemezsiniz, siz isterseniz skill puanlarınızı kendinize göre ayarlayarak toplamda 600 puanı geçemeyecek şekilde pek çok skill kasabilirsiniz tek bir karaktere.

 • Slashing: Orta seviyeli hasar ve orta seviye kanama hasarı etkisi. (Fiziksel saldırı)
 • Bashing: Yüksek hasar düşük krit ihtiali. (Fiziksel saldırı)
 • Piercing: Düşük-Orta hasar yüksek krit ihtimali. (Fiziksel saldırı)
 • Lancing: Yüksek hasar yavaş saldırı hızı 2 el kullanır, orta krit şansı. (Fiziksel saldırı)
 • Archery: Yüksek hasar, yavaş saldırı. (Fiziksel saldırı/menzilli)
 • Healing: Bandaj ile kendimize (veya başkasına) can basmamızı sağlar, 80 skill seviyesine gelince ölü oyuncuları resleyebiliyoruz(canlandırabiliyoruz). Pamuk toplayarak bunları kumaşa sonra bandaja çevirebiliyoruz.
 • Vigor: Bandaj kullanma etkisini arttırır ve hasar bonusu verir.
 • Light Armor: Alınan hasarı orta ölçüde azaltır, hareket-yürüyüş hızına olumsuz etki etmez, azda olsa mana yeniler çevik karakterler için tavsiye edilir.
 • Blocking: Yaratıklardan yada diğer oyunculardan gelen fiziksel(kılıç, mızrak, ok, yumruk) saldırıları engeller.
 • Channeling: Mana yenileme verir ve saldırı büyülerinde hasar bonusu verir.
 • Evocation: Saldırı büyülerinin kullanılması için gerekli.
 • Magic Affinity: Asa "staff" ve Harry potter gibi büyü çubuklarını kullanıp gücünüze güç katmaya yarar :)
 • Manifestation: Buff ve "heal, cure" gibi destek büyülerinin kullanılması için gerekli.
 • Alchemy: Topladığımız bitkilerle Potions(iksirler) yapmamızı sağlar, nedir bunlar: Heal pot = can doldurmamızı sağlar. Cure pot = üzerimizde ki zehir(poison) etkisini kaldırır. Şuan için başka Pot'lar oyuna dahilmi bilmiyorum ama ilerde çeşitleri artacaktır oldukça faydalı bir skilldir.
 • Animal Lore: Hayvanlar üzerindeki otoritemizi arttırır yani onların bizim sözümüzü dinlemesini kolaylaştırır ve bonus can değeri verir sahip olduğumuz hayvanlara.
 • Animal Taming: Hayvanları evcilleştirebildiğimiz skill, bu sayede onları pvp ve pve(para item kasımı) lerde kullanabilirsiniz yada değerli binek vb. hayvanları yakalayıp iyi fiyatlara satabilirsiniz.
 • Beastmastery: Çok güçlü yaratıkları tameleyip kontrol edebilirsiniz tabi tame demişken önce animal taming yeteneğinizi 100 yapmalısınız. Hem pvp lerde hemde pve'de çok fazla işine yarar tamer karakterlerin bu skill.
 • Blacksmith: Kendinize veya para karşılığında diğer oyunculara pazar açıp satarak (-ki burda pazar başında beklemenize gerek yok itemleri koyun ve işinize bakın akşam gelip hasılatı alın :) ) ya da direkt takas yaparak para kazanabileceğiniz ve çeşitli madenler ile sağlam setler(demir) silahlar basabileceğiniz ya da kaplayabileceğiniz skill.
 • Carpentry: Klasik marangozluk tahta ile yapılabilecek her şeyi yapabiliyorsunuz(masa, sandalye, kutu, sandık, fıçı ve daha pek çok önemli şey) ve bunları satarak iyi paralar kazanabilirsiniz.
 • Cooking: Oyundaki önemli yeteneklerden birisidir cooking(aşçılık). Neden önemli çünkü karakterlerimiz acıkıyor ve acıktıkça skill kasması zorlaşıyor ve iyiden iyiye acıkmışsa karakteriniz ceza olarak debuff bile alıyor. Kısaca bu skill yemek pişirmeye yarıyor.
 • Fabrication: Ultima online'daki Tailor, yani deri ve kumaşlardan set dikimi yapıyorsunuz gerçek hayattaki terzi ne yapıyorsa o. Mage karakterlerin genel olarak deri ya da kumaş set giyeceğini düşünürsek hatta Ultima Online'daki gibi özel deriler var ise savaşçı karakterlerde deri set giyme ihtimalleri var ise büyük öneme sahip bir skill.
 • Fishing: Balıkçılık, balık tutup kızartıp yiyebilirsiniz ya da belki değerli itemlere denk gelebilirsiniz denizlerden ne çıkacağı belli olmaz :)
 • Heavy armor: Yakın dövüş tank karakter için uygundur, alınan hasarı büyük ölçüde azaltır, mana yenilemez, yürüyüş hızı yavaşlar çeviklik azalır.
 • Hiding: Karakterinizi diğer oyuncular ve yaratıklar tarafından görünmez yapar. Stealth yeteneği olmadan hareket ederseniz açığa çıkarsınız.
 • Inscription: Büyü sayfaları ve kitapları yazmanızı sağlar.
 • Lumberjack: Odunculuk, carpentry karakter için gerekli olan odunları sağlar, önünüze gelen ağacı kesebilirsiniz.
 • Mining: Madencilik, blacksmith karakterin ihtiyacı olan madenleri kazıp çıkartmanıza yarar.(iron, gold, cobalt gibi pek çok maden çeşidi ve hepsinin ayrı özelliği vardır)
 • Stealth: Hiding ile görünmez olduktan sonra bu yetenek sayesinde görünmezliğiniz bozulmadan hareket edebilirsiniz, suikastlar için efsanedir.
 • TreasureHunting: Hazine haritalarının lokasyonunu belirleyip kürek ile kazıp hazine çıkartabilirsiniz.
 • Lockpicking: Çilingir, kilitli olan sandıkları açıp içindeki her türlü değerli, çok değerli yada değersiz hazineye konabilirsiniz.


Statlar (İstatistikler - Attributes); Toplamda 150 stat puanımız olacak ona göre dağılım yapacağız.


 • Agility: Beceri kullanımı ve hareket hızını etkiler/Stamina'mız.
 • Intellect: Mana'mız savaşçı için 10 ideal diyorlar.
 • Constitution: Sağlığımız(can) En az 30 olması tavsiye ediliyor.
 • Wisdom: Diğer oyunculardan ve yaratıklardan gelen büyü saldırılarının etkisini azaltır minimum 25'de kilitleyin.
 • Will: Stun yani sersemleme yeme şansınızı azaltır.


Savaşçı Yapılandırması (Warrior Build);

Skiller(Yetenekler);

1- 100 Slashing (ya da herhangi bir fiziksel saldırı skill'i) 2- 100 Healing 3- 100 Vigor 4- 100 Light Armor 5- 100 Blocking 6. Skill'e faydalı olacak herhangi başka bir yetenek kasılabilir bu tamamen sizin oyun stratejinize kalmış, blocking yerine hiding ve 6. skill'e de stealth kasıp görünmez olup hareket edebilirsiniz.


Statlar;

Strength 40 Agility 30 Intellect 10 Constitution 30 Wisdom 30 Will 10Büyücü Yapılandırması (Mage Build);

Skiller;

100 Channeling 100 Evocation 100 Healing 100 Magic Affinity 100 Manifestation 100 Vigor


Statlar;

10 Strength 10 Agility 50 Intelligence 35 Constitution 35 Wisdom 10 Will


Zırhlar;

Heavy armor - Yakın dövüş tank karakter için uygundur, alınan hasarı büyük ölçüde azaltır, mana yenilemez, yürüyüş hızı yavaşlar çeviklik azalır. Light armor - Alınan hasarı orta ölçüde azaltır, hareket-yürüyüş hızına olumsuz etki etmez, azda olsa mana yeniler çevik karakterler için tavsiye edilir. Cloth armor - Düşük hasar azaltımı, hareket hızına olumsuz etkisi yok, yüksek mana yenileme, mage karakterlere yönelik bir zırh.Başlangıç için köyler;

Eldeir köyü : Madencilik ve odunculuk yeteneklerini kasacaklar için fena bir şehir sayılmaz pamuk tarlaları da mevcut bandaj için. Eğitim kuklaları ilk kavşakta solda, Banka ve han şehir çıkışına yakın. Kanalizasyonlara giriş bankanın yanında. Mezarlık da şehre yakındır. Diğer kasabalara giden portal, mages binasına bakan güney uçurumlarda bulunabilir. Tavuk (yemek için) şehir merkezinde bulunabilir ve evcilleştirme için hayvanların makul bir miktarı bulunabilir.

Helm köyü : Madencilik ve demircilik için favori başlangıç ​​noktası . Ancak köy Eldeir'den daha yaygındır bu nedenle gezinmek için kafa karıştırıcı olabilir. Tavuklar ana madene yakın ve evcilleştirme çalışmaları için bölgede daha geniş bir hayvan seçimine sahip olabilirsiniz . Diğer kasabalara giden portal, ana madenden gelen yolu takip ederek köyün batısında bulunabilir.

Valus köyü : Şehir oldukça popülerdir çünkü şehirde skill kasmak için oldukça imkan mevcut. Mezarlıklar yakın, bankaya yakın bölgede kanalizasyon zindanı mevcut. Şehrin yerleşimi (banka, blacksmith, carpantery, eğitim dubaları vs...) çok kolay ve anlaşılabilir. Tavuk şehir içinde bulunabilir bunlardan hem et(karakterimiz acıkıyor ve ne kadar açsa o kadar zor skill ve stat kasarsınız) toplayabilirsiniz hemde skill kasabilirsiniz(öldürerek). Oduncu(lumberjack ve dolayısı ile carpenter karakterler) için şehrin etrafında iyi miktarda ağaç var . Kanalizasyonlar şehir içinde yer almaktadır. Pamuk bu bölgede daha azdır bandaj sıkıntısı olabilir yada mecburen para ile almak zorunda kalabilirsiniz. Diğer kasabalara giden portal(gate), güney çıkışından sonra köyün yakınında bulunabilir.

Pyros' Landing : Yüksek seviyeli oyuncuların durağı bol miktarda zindan ve carpentery(marangoz) alanı mevcut. Kuzey çıkışının hemen dışında bir Pamuk alanı var, bu yolun ardından aynı zamanda diğer yerlere giden portala da yol mevcut ve doğudaki birkaç madene de ulaşabilirsiniz. Eğitim mankenleri şehir sınırları içerisinde bulunabilir.


Yemek;

Yemek yapmak için bir Pişirme Tenceresi-tavası(cooking pot) satın almamız lazım bunu da şehirlerdeki han'lardan alabiliriz. Sonrasında avladığımız hayvanları hunting knife ile biçerek deri ve etlerini alabiliriz deri kısmı size kalmış tabi :) Veya olta ile balık yakalayabilirsiniz yemek için. Siz veya grup arkadaşınızın Tinderbox ı ile kamp ateşi yakarak ya da herhangi bir yanan ateşe yeterince yaklaşarak pişirme tenceresine(cooking pot) sağ tıklayıp "open" seçin ve çiğ eti pişirme tavasına atın. Pişirme kabına sağ tıklayın ve 'Cook'u seçin ve etimiz hazır afiyet olsun :) Karakterinizin açlığına dikkat edin eğer aç bırakırsanız giderek skill stat kasımı zorlaşacak bunu unutmayın.


Skill kasımı; Tavuklarda 20 ye kadar sonra 20-35 arası Şehirlerdeki kanalizasyonlar, bu alan şehir korumasındadır diğer oyuncular saldıramaz ayrıca para kazanmaya başlayabilirsiniz buradaki yaratıklardan. Eldeir ve Valus'taki Mezarlıklar da iyi bir seçenektir ancak burda pvp açık yani diğer oyuncular size saldırabilir ki bana göre bu daha zevkli olur. :)

35-60 Valus'un yakınlarında bulunan mezarlık. Mumyalara saldırı skilliniz 45 olduğunda bulaşın 60 a kadar verim alırsınız. Gümüş(silver) paralar da düşmeye başlar buralarda bakırın(copper) yanı sıra gümüşleri biriktirmeniz daha iyi olur ayrıca 100 bakır 1 gümüş - 100 gümüş de 1 altın eder.

60-100 Dış alanlar: Kara orman karakolunun etrafındaki Troll, Huntress ve Vile Spider'lar, iyi para kazanırken becerilerinizi geliştirmek için yeterince yüksek zorluktadırlar. Ancak kara orman korunmasız bir alan olup, Açık PVP kurallarına tabidir. Öldürüldüğünüzde cesedinizi lootlayabilirler yani sahip olduğunuz her şey gidebilir yanınızda ihtiyacınızdan fazla şey tutmayın paraları bandajları bankada depolayın. Eğer pk olmak önünüze geleni kesmek lootlamak istiyorsanız tam yerleridir bu alanlar.

Hazırlayan Ensar Yılmaz(Weasel) - Twitch adresim ==> www.Twitch.Tv/DazlakTv

DazlakTv (talk) 17:08, 8 December 2018 (UTC)

Advertisement